Waris Dirie - afrykańska wojowniczka

Waris Dirie - afrykańska wojowniczka
Historia tej modelki nie do końca usłana jest różami. Zanim zaczęła pojawiać się na światowych wybiegach, w swoim ojczystym kraju przeżyła piekło. Uciekła z Somalii do Europy. Tu odniosła to o czym marzy nie jedna z nas – sława, sukces, pieniądze. Co powinniśmy wiedzieć o Waris Dirie?

Modelka urodziła się w 1965 roku w Somalii w muzułmańskiej rodzinie nomadów. W wieku pięciu lat została poddana obrzezaniu. Bolesna operacja nie zabiła jej, ale trwale ją okaleczyła. Dlaczego Waris Dirie uciekła z ojczyzny?  Rodzina zmuszała ją do ślubu z sześćdziesięciolatkiem. Takie historie zdarzają się w Afryce każdego dnia. Modelka długo skrywała bolesne wydarzenia ze swojego dzieciństwa. Teraz niemal każdego dnia robi wszystko by zaprzestano tego bestialskiego rytuału.

 

Jak potoczyło się jej życie w Europie? Po ucieczce z Somalii zamieszkała u wuja w Londynie, gdzie pracował jako służąca. To tam zauważył ją jeden z najsłynniejszych fotografów mody – Terenc Donovan. Dzięki niemu w 1987 zadebiutowała na okładce prestiżowego kalendarza Pirelli. Waris była wtedy jedną z niewielu czarnoskórych modelek.  Świat mody stał  przed nią otworem. Jej kariera potoczyła się bardzo szybko.  Wzięła udział w dziesiątkach kampanii reklamowych, m.in. Chanel, Revlon, Levi’s czy L’Oreal. Była gwiazdą wybiegów Mediolanu, Londynu, Nowego Jorku i Paryża. Jej zdjęcia zdobiły okładki najważniejszych magazynów mody takich jak Elle, Vogue czy Glamour.

Przełomem w jej życiu okazał się rok 1997. Wtedy za sprawą magazynu Marie Clarie cały świat usłyszał jej wstydliwą historię. Udzieliła przełomowego wywiadu, w którym opisała swoje bolesne wspomnienia. Tak zaczęła się jej przygoda jako ambasadorki ONZ.

Niezwykłą historię swojego życia opisała również w książce „Kwiat Pustyni”. Książka osiągnęła niezwykły sukces. Została przetłumaczona na niemal wszystkie języki świata a w 2009 roku doczekała się ekranizacji.

Komentarze:
~Natalia Popis ( 2012-11-20 19:48:06)
Uwielbiam ją <3
Napisz komentarz
Aby komentować musisz być Połącz używając konta na Facebook
Magazyn
Moda
w prasie
Ostatnio komentowane profile
Ostatnio dodane zdjęcia
beModels.pl © 2000-2016 Agencja Kreatywna INTEREK. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.