Tajemnice Haute Couture

Tajemnice Haute Couture
Haute Couture, tłumacząc dosłownie z języka francuskiego, oznacza „wysokie krawiectwo”. Jest to więc specjalistyczny dział luksusowego i markowego krawiectwa, który zajmuje się szyciem na miarę ekskluzywnych i pojedynczych egzemplarzy ubrań, przeznaczonych dla indywidualnego klienta. Ubrania te charakteryzują się przede wszystkim najlepszą jakością tkanin, z których zostały wykonane, dodatkowo również są one w dużej mierze wykonywane ręcznie, co oznacza ogromną precyzje i dokładność.
 

Termin ten narodził się oczywiście we Francji i nie może być używany przez wszystkie domy mody, rządzi się on bowiem określonymi prawami i kryteriami, których trzeba bezwzględnie przestrzegać. Przede wszystkim Haute Couture stoi w mocnej opozycji do ubrań i kolekcji pret-a-porter, czyli projektów dostępnych w sklepach, produkowanych seryjnie, a nie na specjalne życzenie klienta. Dodatkowo domy mody, które pragną specjalizować się w owej dziedzinie musza przede wszystkim posiadać określoną liczbę pracowników i modeli, jak również - co najmniej dwa warsztaty, w których będą powstawać najnowsze kolekcje. Pracownie te muszą być zaopatrzone w najwyższą jakość materiałów, z jakich tworzone będą luksusowe stylizacje, które mają być przedstawione na wybiegu co najmniej dwa razy do roku. Wszystkie projekty bezwzględnie trzeba wykańczane ręcznie, z ogromną dokładnością i precyzją. 

Za ojca Haute Cauture uważa się Charlesa Fredericka Wortha – angielskiego projektanta i stylistę, który tworzył swoje projekty w połowie XIX wieku, w ukochanym Paryżu, który stał się dla niego ogromną inspiracją i muzą dla wielu powstałych kreacji, które przyniosły mu sławę i niesamowity rozgłos. W zestawach Wortha, które odznaczały się wielką klasą, wyczuciem stylu i elegancji, chodziły największe ówczesne gwiazdy, poczynając od znanych osobistości teatru, sceny, na cesarzowej Eugenii kończąc. Oprócz wspaniałych kreacji, które stworzył Charles, dokonał on czegoś znacznie większego, sprawił, że zmieniono postrzeganie dotyczące zawodu krawca, zaczęto postrzegać go jako osobę tworzącą sztukę, przestał być zwykłym, szarym, niezauważalnym zawodem, a stał się rewolucjonistom, który tworzy cudowne stylizacje poznaczone dla gwiazd światowego formatu.

Napisz komentarz
Aby komentować musisz być Połącz używając konta na Facebook
Magazyn
Moda
w prasie
Ostatnio komentowane profile
Ostatnio dodane zdjęcia
beModels.pl © 2000-2020 Agencja Kreatywna INTEREK. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.