Wellingtony

Wellingtony
Wellingtony - sama nazwa większości z pewnością nic nie mówi, jednak gdy rozszyfrujemy co dokładnie się pod nią kryje, każdy stwierdzi, iż przynajmniej raz miał je na nogach. No właśnie ! bo to o butach mowa, jednak nie są to adidasy, trampki, klapki sandały czy szpilki, nie są to w końcu również buty treningowe czy śniegowce, są to bowiem znane przez nas wszystkich kalosze, a mówiąc zupełnie najprościej i pospolicie – gumiaki bądź gumowce.
 

Wellingtony są to więc specjalne, wykonane z gumy, obuwie, najczęściej (chodź nie zawsze) z wysoką cholewą, które chronią przed deszczem bądź błotem. Od zawsze nosili je robotnicy, rybacy, rolnicy, czy leśnicy, właśnie w celach ochronnych, dziś jednak stają się one powszechne i coraz częściej widoczne na ulicach. 

Swoją nazwę oraz wielką sławę zawdzięczają one Arthurowi Wellesleyowi, pierwszemu księciu Wellington, który narzekając ciągle na swoje obuwie, które w dużej mierze uniemożliwiało mu prowadzenie licznych wojen i bitew, postanowił je nieco ulepszyć i dopracować, ażeby stały się bardziej praktyczne i przez to wielofunkcyjne. Udał się więc do szewca, niejakiego Hobyego z St James’s Street z prośbą poprawienia wszelkich niedoskonałości, które uniemożliwiają mu właściwe i przede wszystkim wygodne poruszanie się. Szewc, nie zastanawiając się długo, dokonał wielu poprawek. Na wstępie usunął wszelkie elementy, które zdobiły buty, obniżył niewygodny obcas i dopasował je bardziej to stopy. Buty zyskały ogromne uznanie wśród żołnierzy, szewc dostawał więc coraz to nowe zamówienia, właśnie na ten konkretny rodzaj obuwia, które otrzymało znamienitą nazwę „wellingtony”.

Oryginał oczywiście znacznie różnił się od tych współczesnych kaloszy, pierwotne buty były bowiem wykonane ze skóry, dalsza ewolucja tego typu obuwia rozpoczęła się bowiem w 1852 roku, w którym to przedsiębiorca Hiram Hutchinson poznał i zaprzyjaźnił się z wynalazcą gumy naturalnej, niejakim – Charlsem Goodyearem. Obaj panowie połączyli wspólne siły i pomysły, tworząc gumowe obuwie, któro odniosło niemalże natychmiastowy sukces.

Obecnie wellingtony już od kilku sezonów podbijają modowe trendy. Najbardziej znane i doceniane są przede wszystkim Huntery, ogromnie promowane przez wszystkie modowe blogerki. Jest to również ulubiony model gwiazd i celebrytów, którzy kojarzą je przede wszystkim z ogromnym prestiżem, a także z wyczuciem dobrego stylu. Obecnie kalosze Hunter – dostępne w wielu modnych kolorach - są więc chętnie noszone przez niemal wszystkie znane osobistości i pożądane przez największe fashionistki.

 

Napisz komentarz
Aby komentować musisz być Połącz używając konta na Facebook
Magazyn
Moda
w prasie
Ostatnio komentowane profile
Ostatnio dodane zdjęcia
beModels.pl © 2000-2020 Agencja Kreatywna INTEREK. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.