Ekspert radzi: Mateusz Chłodnicki

Ekspert radzi: Mateusz Chłodnicki
Mateusz Chłodnicki - przedsiębiorca od 2000 roku, pasjonat podróżowania, fotografii i biznesu internetowego. Współzałożyciel Wydawnictwa elektronicznego Złote Myśli, obecnie założyciel i pomysłodawca Shuttout.com - platformy do społecznościowych konkursów fotograficznych.

Z Mateuszem Chłodnickim o zarabianiu na fotograficznych konkursach społecznościowych rozmawiał Maciej Kitajewski


Czym jest Shuttout?
Shuttout to miejsce, w którym pomagamy ludziom, którzy lubią robić zdjęcia, zamieniać ich lajki i popularność na prawdziwe pieniądze poprzez społecznościowe konkursy fotograficzne.


Dlaczego jest taki wyjątkowy?
To co nas wyróżnia to fakt, że dajemy możliwość społeczności ludzi, którzy lubią robić zdjęcia, aby tworzyli własne konkursy i zarabiali na tym pieniądze. Mamy też dość unikatowy model finansowania nagród, które pochodzą z niewielkiego wpisowego wpłaconego przez uczestników płacących za udział. W zamian za to, im więcej osób weźmie udział w danym konkursie, tym nagroda większa i nie ma praktycznie górnej granicy. Dzięki temu jesteśmy w stanie organizować konkursy, w których nagrody będą wynosić nawet po kilkadziesiąt tysięcy dolarów.


Skąd pomysł na Shuttout?
Jak to zwykle bywa - z własnej potrzeby i z życia. Kiedyś teściowa mojego brata po zobaczeniu jednego z moich zdjęć, podrzuciła mi link do konkursu, w którym według niej powinienem wziąć udział. Niestety zasady były dla mnie totalnie nieakceptowalne i wtedy pomyślałem, jak to powinno być zrobione, aby dotrzeć do milionów takich jak ja amatorów fotografii na całym świecie.


Dlaczego poświęciłeś się temu projektowi całym sobą?
Tworząc Shuttout postawiłem wszystko na jedną kartę. Myślę o nim na tę chwilę jak o projekcie życia, który łączy moją pasję (fotografia) i umiejętności do tworzenia biznesu w Internecie. Potencjał globalny daje niesamowite możliwości wpływania i zniekształcania rynku fotografii, daje możliwość tworzenia czegoś wyjątkowego, obcowania z pięknymi zdjęciami na co dzień. Połączenie pasji i otaczania się rzeczami, które się uwielbia. Czego więcej chcieć od życia? Śmiech


Wiem, że masz na swoim koncie wiele sukcesów. Opowiedz nam o największym...
Osobiście moim największym sukcesem jest podniesienie się po porażkach i postawienie na Shuttout. Nie jest sztuką odnosić same sukcesy i się nimi chwalić, ale sztuką jest wyciągać wnioski i nie poddawać się, gdy życie nie układa się po naszej myśli. Zeszły rok był dla mnie pasmem porażek lub bardzo emocjonalnych wydarzeń i dlatego właśnie mobilizacja do stworzenia Shuttout. Mimo wszystko to jest mój największy sukces, a kolejnym będzie moment, w którym na Shuttout zarejestruje się milionowy użytkownik. Wierzę, że nastąpi to już w 2016 roku.


Kiedy pojawi się wersja właściwa serwisu?
Planujemy start pierwszej wersji "właściwej" serwisu na wrzesień 2015 rok. Właśnie kończymy kampanię crowdfundingową na Polak Potrafi i mamy jakieś 3 miesiące, aby ukończyć podstawową wersję, w której użytkownicy będą mogli wygrywać w konkursach realne pieniądze i rywalizować z amatorami fotografii z całego świata.


Czy wzorowaliście się na rozwiązaniach zagranicznych?
Pomysł przyszedł mi do głowy w momencie, gdy nie miałem zielonego pojęcia jak to wygląda na świecie. Gdy zacząłem sprawdzać, okazało się, że platform do konkursów fotograficznych jest dosłownie kilka i mają przeróżne modele, jeśli chodzi o głosowanie i nagrody. Niezależnie od tego co już istnieje, nasz pomysł jest hybrydą różnych modeli. To tak jakbyśmy wybrali najciekawsze rozwiązania (nie mając o nich wcześniej pojęcia) i stworzyli swój własny model. Można więc powiedzieć, że nie wzorowaliśmy się, choć mamy wiele wspólnego... i w niekrótych kwestiach jesteśmy prawie tacy sami... na szczęście PRAWIE, robi wielką różnicę Mrugnięcie


Dlaczego właśnie fotografia? Lubisz "pstrykać"?
No raczej Wyluzowany Uwielbiam uwieczniać piękne miejsca. To połączenie pasji do podróżowania i stąd się wzięło zamiłowanie do fotografii. Uwiecznianie tego gdzie się było, przyrody, miejsc, sytuacji, emocji... to jest to co uwielbiam w fotografii.


Czy w Shuttout znajdzie się miejsce na wirtualne konkursy Miss? W końcu zdjęcia atrakcyjnych kobiet to rywalizacja w wyborze nie tylko pośród ładnie skadrowanego zdjęcia... ;-)
Shuttout w założeniu ma być platformą maksymalnie otwartą, dającą możliwość użytkownikom zakładania dowolnych konkursów (oczywiście w granicach prawa i dobrego smaku Zmieszany). Dlatego czemu nie miałoby być konkursu na MISS? Brzmi interesująco. Właśnie dlatego chcemy uwolnić ideę konkursów fotograficznych i... zobaczymy co się stanie.


Świetnie, coś czuję, że wkrótce stworzymy wiele fantastycznych cyfrowych konkursów MISS... Już nie mogę się doczekać. Czego Ty nie możesz się doczekać najbardziej w związku z tym projektem?
Najbardziej tych niesamowitych zdjęć, które będą wrzucali ludzie z całego świata. Trochę się tego też obawiam, bo jest ryzyko, że zamiast działać i rozwijać biznes, będę przeglądał zdjęcia... ale jeśli będzie ich tak dużo, że będzie mi to pochłaniać masę czasu, to będzie chyba znaczyło, że biznes rozwija się jak należy Uśmiech


Czy organizator konkursu również wpłaca wpisowe? Jakie jest najniższe wpisowe dla uczestnika konkursu?
Organizator konkursu tworzy konkurs, ustala zasady konkursu oraz wysokość wpisowego. Jeśli jednak chce wziąć udział w stworzonym przez siebie konkursie, to jest traktowany jak każdy inny uczestnik, więc normalnie płaci wpisowe.

Dzięki temu, że głosowanie jest społecznościowe, a organizator nie ma żadnego wpływu na wynik głosowania jest możliwy jego udział.


Brzmi bardzo uczciwie. Organizator jest bardziej pomysłodawcą, dzięki temu rozwiązaniu, ale eliminuje to wszelką nieuczciwość. Jak odbywać się będzie takie głosowanie? Czy również będzie płatne?
Głosowanie będzie z pewnością darmowe, choć wymagać będzie bezpłatnej rejestracji (a raczej weryfikacji użytkownika głosującego poprzez Facebooka, Google czy Twittera). Z pewnością wprowadzimy zabezpieczenia przed nadużyciami, bo nie ma technicznych problemów z tym, aby zabezpieczyć nadużycia na tym polu na kilka sposobów. Głosowanie ma być społecznościowe, ale wyróżniać je będzie to, że aby głos był ważny, trzeba będzie zagłosować na 3 zdjęcia. Dzięki temu zmniejszamy prawdopodobieństwo wygrywania zdjęć ludzi, którzy mają dużo znajomych, a niekoniecznie robią dobre zdjęcia. W praktyce będziemy na pewno te mechanizmy dopracowywać tak, aby realnie wygrywali faktycznie ludzie, których zdjęcia najbardziej podobają się społeczności.


Co jest dla Ciebie najważniejsze w zdjęciu?
Jako fotograf amator nie oceniam zdjęcia po jego technicznych "parametrach". Dla mnie najważniejsze w zdjęciu jest "to coś" - to, co sprawia, że zdjęcie podoba się ludziom, że gdy je widzą, po prostu mówią "wow!". Najważniejsze jest, aby zdjęcie wzbudziło emocje. Aby ktoś się uśmiechnął albo zachwycił, a to jest bardzo subiektywne. Mnie zachwycają bardzo różne zdjęcia. Często oceniane przez profesjonalistów jako "słabe" albo "kicz". Stąd pewnie też pomysł na Shuttout. Bo dlaczego garstka profesjonalistów ma nam mówić, co ma nam się podobać i dlaczego? Uśmiech


Czy dodałbyś coś na zakończenie?
Na koniec chciałbym podziękować bardzo za wywiad. Za wywiad, który jest dowodem na to, że warto robić, to co się kocha, nie udawać kogoś kim się nie jest, działać z pasją i pojawiają się ludzie, którzu to doceniają i pomagają. Doświadczam tego w ostatnich miesiącach na każdym kroku i dlatego tworzenie Shuttout jest tak fantastyczną przygodą. Długa droga jeszcze przed nami, ale już teraz wiem, że będzie to coś wyjątkowego. Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierali na tym samym początku drogi. Wszystkim tym, bez których Shuttout w ogóle by nie powstał. Wszystkim tym, którzy dorzucili chociaż symboliczną złotówkę do naszej kampanii na Polak Potrafi.

Wypatrujcie Shuttout.com w międzynarodowej wersji jeszcze w czerwcu!

Napisz komentarz
Aby komentować musisz być Połącz używając konta na Facebook
Magazyn
Moda
w prasie
Ostatnio komentowane profile
Ostatnio dodane zdjęcia
beModels.pl © 2000-2021 Agencja Kreatywna INTEREK. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.